Każda firma w celu uzyskania jak najlepszej produktywności dąży do zapewnienia pracownikom właściwych warunków pracy, będących podstawą dobrego samopoczucia i właściwej wydajności. Jednym z tych czynników jest optymalna temperatura, wilgotność i czystość powietrza. Zastosowanie klimatyzacji w biurze dzięki funkcjom grzania, chłodzenia, osuszania i samego nawiewu staje się standardem.
Klimatyzatory typu split rodzaje jednostek wewnętrznych omówione są w dziale klimatyzacja w domu.
Przy większych obiektach w biurach, urzędach, hotelach, szpitalach zakładach przemysłowych często stosowany jest układ klimatyzacyjny typu multi-split i VRF.
Rozwiązania te różnią się sposobem sterowania układem klimatyzacyjnym i połączeniem jednostek wewnętrznych z jednostka zewnętrzną.
Układ klimatyzacyjny multi-split pozwala do jednej jednostki zewnętrznej podłączyć kilka jednostek wewnętrznych. Rozwiązanie takie stosuje się dla dwóch, trzech, czterech a nawet pięciu jednostek wewnętrznych. Połączenia komunikacyjne i freonowe realizowane są oddzielnie od każdej jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej.
Jednostki wewnętrzne mogą być dowolnie konfigurowane: ścienne, kasetonowe, przypodłogowo-podsufitowe lub kanałowe, zamontowane w dowolnym możliwym miejscu pomieszczeń.
Układ klimatyzacyjny multi-split posiada funkcję grzania, chłodzenia, osuszania i samego nawiewu, ale wszystkie klimatyzatory mogą pracować w jednym czasie tylko w jednym trybie np. tylko w trybie chłodzenia lub tylko w trybie grzania.
Najnowsza i najbardziej zaawansowana technologicznie generacja układów klimatyzacyjnych. Pozwala do jednej jednostki zewnętrznej podłączyć kilka lub kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt jednostek wewnętrznych. Obecnie istnieją układy obsługujące kilkaset jednostek wewnętrznych.
Rozwiązanie takie jest nowocześniejsze od układu multi split, gdyż jednostki wewnętrzne podłączamy szeregowo prowadząc tylko jeden układ rur freonowych rozdzielany do jednostki końcowej trójnikami. Sterowanie również jest prowadzone szeregowo. Dzięki temu rozwiązaniu np. znacznie zmniejszamy objętość prowadzonej instalacji. W tym rozwiązaniu oddzielnie zasilane są jednostki wewnętrzne i zewnętrzne.
Stosuje się system „dwururowy”, gdy układ ma pracować tylko w jednym trybie pracy w danym czasie np. tylko w trybie chłodzenia lub tylko w trybie grzania.
Nowocześniejszym rozwiązaniem jest układ „trójrurowy” , gdy każda jednostka wewnętrzna może pracować w dowolnym trybie. Czyli jedna w trybie grzania, druga w trybie chłodzenia, a kolejna w trybie samego nawiewu lub osuszania.
Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla biur, hoteli, szpitali, gdzie pokoje są usytuowane na południe i na północ, a przy tym posiadają dużą powierzchnię okien. W takim przypadku często występują różne temperatury i wilgotność. Jedne pokoje wymagają obniżenia temperatury, a inne podwyższenia, czy samego nawiewu.
Jednostki wewnętrzne są sterowane pilotem bezprzewodowym lub sterownikiem ściennym. Układ klimatyzacyjny VRV może być wyposażony w sterownik centralny dający możliwość nadrzędnego, pełnego zaprogramowania i sterowania. Pozwala np. wyłączyć klimatyzatory po zakończeniu pracy pracowników lub włączyć przed ich przyjściem do pracy. Można zaprogramować cykl dzienny i tygodniowy.
Sterownik centralny może być podłączony poprzez router i sterowany z dowolnego miejsca.
Jednostki wewnętrzne mogą być dowolnie konfigurowane czyli: ścienne, kasetonowe, przypodłogowo-podsufitowe lub kanałowe zamontowane w dowolnym możliwym miejscu pomieszczeń.
Osoby i firmy zainteresowane naszą ofertą zapraszamy do kontaktu osobistego, telefonicznego, mailowego lub za pomocą formularza ofertowego. Z przyjemnością odpowiemy na pytania dotyczące świadczonych przez nas usług.
Klimatyzacja w biurze Klimatyzacja w biurze staje się standardem w polskich biurach. Jest to wynik zarówno z coraz wyższego zaawansowania technologicznego dostępnych urządzeń, jak i ze zmieniającego się klimatu. Coraz gorętsze lata sprawiają, że utrzymanie odpowiedniej temperatury w biurze jest coraz większym wyzwaniem. Nowoczesna klimatyzacja w biurze to urządzenie, które nie tylko zapewnia wysoki komfort podczas pracy, ale wpływa pozytywnie na wydajność Twoich pracowników podczas upalnych dni. Ty również potrzebujesz wygody podczas ciężkiej pracy, idealnym rozwiązaniem jest klimatyzacja w gabinecie. Zależnie od wielkości biura, rozkładu oraz ilości pomieszczeń, dobierzemy odpowiednie urządzenie klimatyzacyjne kasetonowe, kanałowe, ścienne i podsufitowe. Najczęściej wybieranymi klimatyzacjami biurowymi są jednostki ścienne, które umieszczane w odpowiednim miejscu, nadają komfort i wygodę pracownikom znajdującym się w pomieszczeniu. Korzystnym rozwiązaniem do biura jest klimatyzacje podsufitowa. Tego rodzaju urządzenie zapewnia nawiew, który stosuje się w przedłużonych pomieszczeniach oraz w dużych metrażach. Głównym zadaniem klimatyzacji podsufitowej jest równe schłodzenie lub ogrzanie powietrza w pomieszczeniu. Popularnym rozwiązaniem jest montaż klimatyzatora kanałowego, który dzięki dodatkowemu rozprowadzeniu powietrza kanałami, jest dobrym rozwiązaniem do schładzania pomieszczeń magazynowych oraz serwerowni. Klimatyzacja biurowa to przeważnie kilka jednostek wewnętrznych, kanałowych, ściennych, kasetonowych bądź podsufitowych z jedną, czy też więcej jednostkami zewnętrznymi. Są to układy klimatyzacji typu multi-split. Większe przestrzenie biurowe wymagają obsługi przez systemy klimatyzacji VRF, gdzie jedno urządzenie współpracuje z 50 oraz więcej jednostkami wewnętrznymi. Kwestią kluczową jest dopasowanie odpowiedniego modelu klimatyzatora do wymogów biura. Montaż dobrego systemu klimatyzacyjnego do biura pozwala stworzyć we wnętrzu zdrowy mikroklimat, co wpływa bardzo pozytywnie na samopoczucie pracowników.